Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Трихатської сільської ради «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальної громади Трихатської сільської ради»

Цей аналіз регуляторного впливу (надалі – Аналіз) розроблений на виконання та з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.03 р. № 1160-IV та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.04 р. № 308 і визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Трихатської сільської  ради «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади», як регуляторного акту.

 

1. Визначення та аналіз проблеми, яку планується врегулювати шляхом прийняття рішення

Відповідно до підпункту 1 пункту «а» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» управління в межах, визначених радою, майном, що належить  до комунальної власності Трихатської сільської ради покладено на виконавчий комітет сільської ради

На виконання зазначеного обов’язку виконавчий комітет Трихатської сільської ради розробляє та вдосконалює заходи ефективного використання майна, спрощення процедури передачі нерухомості в оренду.

Також, підготовка проекту Порядку проведення конкурсу спричинена статтею 73 Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», оскільки ним встановлено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Прийняття рішення «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади» (далі – Порядок) врегулює принципи проведення конкурсів на право оренди  нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади, надасть можливість виключення ситуацій, пов’язаних з розбіжностями в тлумаченні Порядку з актами чинного законодавства, створить прозору систему прийняття рішень щодо передачі в оренду майна переможцям конкурсу. Крім того, прийняття зазначеного акту додатково забезпечить можливість оскарження незаконних дій з боку осіб, уповноважених на вчинення відповідних повноважень.

 

2. Визначення цілей державного регулювання

Проект є нормативно-правовим актом, який спрямований на удосконалення правового регулювання майнових відносин (оренди майна територіальної громади) між органами місцевої влади та суб’єктами господарювання.

Цілі видання регуляторного акту «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади»:

а) затвердження єдиного Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади;

б) здійснення виконавчим комітетом повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади, організація ефективного використання та контролю за надходженням платежів за оренду майна;

в) сприяння подальшому розвитку інфраструктури шляхом передачі в довгострокову оренду об’єктів комунальної власності з подальшим поліпшенням комунального майна за рахунок коштів орендарів;

г) підвищення ефективності використання об’єктів нерухомого майна що належить до комунальної власності територіальної громади шляхом передачі в оренду об’єктів на конкурентних засадах;

д) підтримання та подальший розвиток населеного пункту за рахунок коштів, що надходять від оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади;

Передача в оренду майна на конкурентних засадах вирішує завдання по створенню  ринкової економіки, а також забезпечує досягнення таких цілей, як створення конкуренції при визначенні найкращих пропозицій з боку фізичних або юридичних осіб.

Переважна кількість об’єктів знаходяться у незадовільному стані та потребують проведення капітальних ремонтів. Учасники конкурсу надають письмові пропозиції щодо підвищення ефективності використання експлуатації об’єктів оренди майна комунальної власності територіальної громади, використання об’єктів оренди при найбільшому розмірі орендної плати, дотримання вимог проведення капітального ремонту, реконструкції, модернізації орендованих основних фондів.

 

3. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення встановлених цілей з аргументацією переваг обраного способу

У ході пошуку альтернативних способів досягнення встановлених цілей доцільно розглянути такі можливості як:

пропозиція відмови від затвердження Порядку  проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади;

затвердження Порядку  проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади.

У разі відмови від затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади не слід очікувати на підвищення ефективності діяльності підприємств малого та середнього бізнесу, на подальший розвиток населеного пункту  за рахунок коштів, що надходять від оренди об’єктів комунальної власності.

Якщо взяти інтереси громадян, мешканців села, у тому числі представників малого та середнього бізнесу, фізичних осіб – підприємців, то у першому випадку (відмова від затвердження Порядку) не буде забезпечено зростання відповідного рівня життя мешканців села, створення для них нових робочих місць, підвищення добробуту їх родин.

Таким чином, видно усі переваги затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що належить до комунальної власності  територіальної громади. Також перевага обраного виду правового регулювання над іншими можливими способами ґрунтується на імперативності (загальнообов’язковості) рішень Трихатської сільської ради для виконання на території сільської ради, що передбачено Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

4. Опис механізмів та заходів, які забезпечать вирішення визначених проблем шляхом прийняття запропонованого регуляторного акту

У відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органам місцевого самоврядування, від імені та в інтересах громади, надано право на володіння, користування та розпорядження об’єктами права спільної власності, в тому числі виконання усіх майнових операцій та передача їх в оренду.

Проект Порядку  передбачає здійснення заходів по передачі в оренду на конкурентних засадах об’єктів комунальної власності. Передача в оренду по конкурсу організовується, як складовий елемент підвищення ефективності використання та розпорядження майном, спрямована на оптимізацію структури спільного майна, збільшення надходжень до місцевого бюджету у вигляді податків, дивідендів, орендних платежів тощо, а також скорочення бюджетних видатків на утримання окремих об’єктів права комунальної власності.

Прийняття нового Порядку:

забезпечить приведення Порядку проведення конкурсу на право оренди майна,щп належить до комунальної власності територіальної громади у відповідність до законодавчої та нормативно-правової бази, діючої на сьогодні;

усунення суперечливих ситуацій між учасниками конкурсу та представниками уповноваженими управляти відповідним майном.

Порядок  включає в себе комплекс заходів щодо фінансового, інформаційного та законодавчого забезпечення виконання Порядку.

 

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акту

Прийняття проекту рішення Трихатської сільської ради “Про затвердження Порядку проведення конкурсів на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади” забезпечить досягнення встановлених цілей шляхом створення досконалої, чіткої нормативної бази з питань передачі в оренду майна на конкурентних засадах.

Запровадження запропонованого проекту забезпечить високу вірогідність досягнення поставлених цілей.

Прийняття нового Порядку забезпечить:

виконання завдань з надходження грошових коштів до місцевого бюджету від оренди;

залучення широких верств населення до процесу використання майна та розвиток завдяки цьому малого та середнього бізнесу при передачі в оренду об’єктів комунальної власності по конкурсу;

застосування конкурентних способів передачі в оренду об’єктів комунальної власності;

підвищення прозорості передачі в оренду майна на конкурентних засадах.

 

6. Визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акту, зокрема, розрахунок витрат та вигод суб’єктів господарювання громадян та держави внаслідок дії регуляторного акту

Для визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акта, які виникають у різних груп суб’єктів, на яких поширюється дія даного регуляторного акту, буде наведена таблиця за результатами прийняття зазначеного проекту.

 

Сфера впливу

Вигоди

Витрати

Інтереси суб’єктів господарювання

Створення прозорої системи прийняття рішень органами місцевого самоврядування при передачі в оренду об’єктів, шо належать до комульної власності на конкурентних засадах;  стабілізація та розширення малого та середнього бізнесу.

Підготовка технічної документації

Інтереси громадян

Прозорість процесу передачі в оренду об’єктів комунальної власності на конкурентних засадах; Утворення нових робочих місць.

Не має

Органи місцевого самоврядування

Нормативне забезпечення механізму передачі в оренду об’єктів комунальної власності на конкурентних засадах; отримання грошових коштів від оренди спільної власності.

Підготовка технічної документації та адміністративно-господарчі витрати

 

 

7. Обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акту

Даний проект рішення Трихатської сільської ради “Про затвердження Порядку проведення конкурсів на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади”, як і будь-який інший нормативно-правовий акт є загальнообов’язковим до застосування та може бути використаним протягом необмеженого терміну. Він, як і інші регуляторні акти запроваджується без встановлення обмежень по часу, тому що на нього можуть вплинути невизначені зовнішні чинники, передбачити які на сьогодні не є реальним. Дія даного акту передбачається до моменту настання фактів, які можуть вплинути на суттєвий зміст цього акту або на його ціль, що призведе до необхідності внесення змін в його окремі Положення або скасування діючого та затвердження  в новій редакції Порядку про проведення конкурсів на право оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної  громади.

 

8. Результативність регуляторного акту

Показниками результативності впровадженої Порядком передачі в оренду майна є посилення контролю за ефективним використанням майна, прозорість та простота механізму надання в оренду майна комунальної власності, збільшення надходження коштів до сільського бюджету.

 

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акту

Відстеження результативності дії акту буде здійснюватись виконавчим комітетом сільської ради за результатами аналізу інформації від установ та організацій, що є балансоутримувачами, про стан використання нерухомого майна, про фактичні надходження платежів за оренду  майна спільної власності.

Строки проведення базового відстеження результативності регуляторного акту здійснюється до дня набрання чинності цього регуляторного акту.

Повторне відстеження результативності регуляторного акту буде здійснено через рік з дня набрання ним чинності.

Базове та повторне відстеження результативності регуляторного акту здійснюватиметься на підставі статистичних даних та шляхом опитувань цільових груп.

 

Секретар сільської ради Бесклуба Т.І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *