В Трихати треба їхати

16-17 травня в селі Трихати, Миколаївської області, вже в четвертий рік поспіль пройде фестиваль повітряних зміїв «Trykhaty Ultra Fest». Сюди знову з’їдуться кайтери і гості з різних країн, щоб відпочити і відвідати унікальний масштабний захід, який в цьому році об’єднає в собі відразу кілька свят — фестиваль талантів, кайт-фест, спорт-фест і авто-фест.

Як стало відомо, в цей же час, в селі Радсад, також буде проходити фестиваль повітряних зміїв, через що виникає непорозуміння у організаторів «Ultra Fest», і, напевно, у багатьох людей, які планують відвідати захід.

Миколаївський інтернет журнал “NikLife” поспілкувався з представниками і організаторами проекту в селі Трихати: директоркою школи – Світланою Кравченко, шоуменом – Андрієм Неродою, старостою села – Тетяною Безклубою, головою сільради – Сергієм Новаком та його заступником Євгеном Кострабой. Вони розповіли про очікування від свята в цьому році, а також нюанси і проблеми його організації.

NikLife: Як прийшла ідея створення «фестивалю повітряних зміїв»? З чого ви починали?

Светлана Анатоліївна: У 2017 році Безмощук Тетяна Петрівна вийшла з ініціативою від громадської організації, про проведення фестивалю. Звернулася за допомогою до громади, яка її підтримала. Підтримали депутати селищної ради та жителі села Трихати. Перший фестиваль ми робили спільно, він був повністю на безоплатній основі, і потрібно було долучити мешканців села Трихати для того, щоб організувати те, чого раніше вони ніколи не робили. Нам вдалося підняти молодь села Трихати. Дуже велика кількість мешканців підготувала тоді територію, де ніколи і нічого не проводилося. Ми зробили фотозони як змогли, власними руками. Проводився конкурс в школі з виготовлення фотозон, ми навіть організували сільський контактний зоопарк. Взагалі вперше організували таку інфраструктуру фестивалю. Велику роль відігравала саме громада, ми пам’ятаємо як нам доводилося розтягувати палатки власноруч і самостійно будувати все, що необхідно. Починали організацію всі разом, на абсолютно безоплатній основі. Це була чиста ініціатива.

Директор школи Світлана Кравченко

NikLife: Хто вам в цьому допомагав? Хто брав участь у підготовці?

Сергiй Новак: Як сказала Світлана, ми об’єднали зусилля громади з січня 2017 року. В тому ж році організувалася громадська організація, де село Трихати розглядали, як центр туризму. У нас генплани усі застарілі, тож були певні труднощі з цим питанням. Якщо говорити за перший рік, коли тільки почалася наша громадська організація проекту, то приймали участь включно всі, враховуючи дітей. Були й люди які полюбляють «випити», але вони також нам допомогали. В першому році робили все спільними зусиллями, та коли провели кайт-фест, всім сподобалось. Ми розраховували приблизно на чотири тисячі відвідувачів, а було близько дванадцяти тисяч за два дні. Ми не очікували на таку кількість людей, які приїздили навіть із самих віддалених міст нашої держави. Другий рік був більш-менш, третій – вже по відпрацьованій схемі організації, а ось четвертий рік ми бачимо, що потрібно щось змінювати. В цьому році спробуємо інший формат, а дати обрали травень-місяць, бо все розквітає, зелень, трава, природа. Ми будемо ставити тюки сіна, як декорацію: людям із міста було б цікаво посидіти на цих тюках, село, запах соломи, воно людей збуджувало. Загалом людей було багато, вони приїжджають вже підготовлені, з наметами, мангалами, матрацами, беруть з собою дітей, вони тут відпочивають. В цьому році є невеликі непорозуміння, бо я в один день буде проводитись одразу два фестивалі. Тетяна Петрівна хоче провести подібний фестиваль в Радсаді, в той день, коли заплановано наш фестиваль, враховуючи, що ми раніше звернулись в ОДА та до решти необхідних органів. Погана ідея — робити в один день два фестивалі, люди поділяться і не будуть знати куди їм їхати. Це добре, що є вибір, але було б краще, якби ми змістилися по датах.

NikLife: Чи ви намагалися поговорити з Тетяною і вирішити питання з датами?

Андрій Нерода: Чесно скажу, що було багато громадських організацій, які підтримували цей фестиваль в проведенні всі ці роки. Три роки команда тільки розширювалася, долучилась наша івент-команда, яка розуміється на заходах. Дуже відчувалась різниця між 2017 та 2018 роками проведення заходу. 2019 року ми вже зробили взагалі по-іншому. До нас приєдналися великі компанії, які забезпечували 520 кВт потужності, забезпечували нам охорону, воду та намети. Ця вся команда так і залишилась в Трихатах, тому коли ми почули, що в Трихатах фестивалю не буде, ми зрозуміли, що Тетяна вирішила робити свій фестиваль. Ми чекали півтора місяця, щоб Тетяна нам сказала дату, щоб не було два фестивалі в один день, адже це буде не гарно стосовно Миколаєва. Тоді я сказав їй: «Скажи дату і місце, ми готові тебе прийняти в Трихатах, якщо щось не вдасться, то приходь до нас». В жовтні-місяці Сергій Володимирович сказав, що нам потрібно готуватись, та подавати документи. Вже все зафіксовано, ми подали всі необхідні документи першими. Коли ми почули, що Тетяна ставить ті самі дати, я особисто з нею розмовляв, пояснював, що це погано. Це ідея фестивалю, яку ми всі несли роками, а вона бере і дарує її всім. 

Ніхто не порадився з Миколаївською областю, це був бренд Миколаївської області, а насамперед села Трихати. Багато людей, компаній, які вкладались своїми силами та фінансами саме в фестиваль Трихат. Ніхто не провів перемовини з департаментами, з ОДА, щоб ми цей фестиваль розширили. Я навіть більше скажу, що обласні адміністрації Херсона та Одеси, напевно, навіть не знали, що в них подібний фестиваль буде. Ми звісно зателефонували їй з пропозицією перенести дати, або приїхати до нас і починати з Трихат. Саме з Трихат починалось все. Тетяна нам відмовила та сказала, що в неї самостійний фестиваль. Нам все одно хто буде організатором наступні роки, головне щоб «фестиваль повітряних зміїв» залишався в громаді Трихати. Давайте будемо чесними, Тетяна — не організатор, вона ніколи не організовувала великі заходи. Це поліція, ДСНС, безпека, документація, листи, санстанції, та туристичні фірми, з якими ми співпрацюємо, щоб люди сюди приїхали. Пророблена велика робота команди, і всі, хто тут були, знають, що у нас велика команда, кожен робив свою роботу і буде робити. Можемо чітко наголосити, що фестиваль в Трихатах був, буде в цьому році, та в наступні. Про це говоримо ми, як організатори, громада та партнери, тому ми маємо всі чинники, щоб говорити, що фестиваль буде. 

Шоу-мен Андрій Нерода

NikLife: Як ви вважаєте, що послужило причиною відходу Тетяни з організації?

Андрій Нерода: Я не знаю. Вона сказала, що працювати в Трихатах і в Ольшанському вона не буде, може в неї є свої причини. 

Світлана Кравченко: Це нормально, коли виникають якісь труднощі, чи непорозуміння, всі ми люди, та в кожного своя точка зору, але не нормально, коли люди не можуть їх вирішити. 

Сергій Новак: Коли ми спочатку зібрались в 2017 році в об’єднану громаду, то розглядали Трихати як центр туризму. Тут дійсно файна природа, та якщо брати вісімнадцять кілометрів від Трихат в сторону Петрово-Солонихи, то там зовсім неторкана природа. У нас були різні пропозиції, навіть думали зробити тут екологічне поселення, але в силу нашого законодавства, ми не могли це реалізувати, тому що територія була не оформлена. Ми дуже довго йшли до того, щоб зробити генплан, та вирівняти територію до меж села. Ми їздили з проханням на Київ, та навіть писали в супроводі фотографій, що проводимо тут фестиваль, щоб нам дали дозвіл на приєднання території. Коли вона є в генплані, тільки тоді ми можемо використовувати та вкладати в неї кошти. Цього року у квітні місяці нам обіцяють закінчити та видати генплан. Коли отримаємо генплан, одразу розв’язуємо собі руки та вкладаємо кошти, щоб окультурити землю. Деякі представники нашої громади їздили в Суми, у них невелика територія, але вони на ній проводять фестивалі різного рівня. Коли ми її присвоїмо, можна робити як екологічні так і козацькі поселення, завдяки чистій природі нашого краю. Ми будемо вкладати зусилля для того, щоб зробити цю територію привабливою і тоді будемо реалізовувати різноманітні фестивалі. Той хто не робить, той не помиляється. Щодо Тетяни Безмощук, то в нас на неї ніякої образи немає. Ми не проти того, щоб фестиваль також проходив в Радсаді, але якщо на те пішло, нехай робить його в іншу дату, розпилятись на два фестивалі одночасно люди не зможуть. Ну а взагалі, коли ми зробимо свою територію, повірте, буде найкраще. 

NikLife: Чи буде виступати хтось з відомих артистів?

Андрій: Тримаємо інтригу, поки що ми моніторимо ситуацію по зірках та схиляємося до того, що хочуть люди — зірок чи видовища. Село Трихати підтримують не тільки миколаївські активісти, але й зіркова частина України. В цьому році будуть сюрпризи, про них всі дізнаються поступово. Фестиваль-2020 буде не менш яскравий, ніж в минулих роках. Ми будемо все робити по максимуму, щоб Трихати залишалися найяскравішим та найпривабливішим шоу в Миколаївській області та Україні. Саме кайт-фест в Трихатах збирає наймасштабнішу аудиторію, якщо брати до уваги фестиваль, який проходить в маленькому селі. 

NikLife: Які нововведення нам очікувати на фестивалі в цьому році?

Андрій: Якщо говорити саме про «новизну» фестивалю, то в нього новий логотип, в нього нарешті правильно написана назва. В першу чергу, для Трихат це було дуже важливо, бо звучало раніше як «Трихути». (сміється) Тепер назва буде така, як її бачить міжнародна спільнота. Цей фестиваль – феномен. Зараз навіть є люди, які планують навіть зняти документальний фільм про нього декількома мовами. Інші країни вкладають шалені кошти, щоб зробити подібні фестивалі та залучили тисячі туристів. У нас шалених коштів не було, тим паче, що це не Париж чи Дубаї, це звичайне село Трихати, в якому всього три вулиці. Так повелося, що люди сюди їдуть відпочивати, їм тут комфортно. Колись в селі була церква, коли ми дізнались про цю історичну цікавинку, то зрозуміли, чому наприклад в місті йде злива, а в селі все гаразд. 2018 року ми отримали великий досвід, завдяки погоді, вітер на фестивалі сказав: «Я можу так подути, що можу підняти вашу сцену», сцена піднялася. Люди вчасно відреагували та схопили її, знявши дах та монітор, після чого одразу з’явилось сонечко. Нехай на нас не ображається «Дивина», але 2019 року було рішення всієї команди організаторів відмовитись від конструкцій арт-платформи «Дивина». Це були в першу чергу великі затрати, а по друге могло бути небезпечно. 

В цьому році ми придумали таку «фішку»: ми хочемо створити багато різноманітних та яскравих фотозон, зробити безліч цікавих кайтів. Тетяна Безмощук раніше сказала: «Діти – це одне, шоу – це інше». Ні. Ми робили це шоу насамперед робили для дітей, завдяки саме фестивалю, в Миколаєві, та інших областях відкривалися дитячі «авіамодельні гуртки». Діти, які зараз роблять літачки, машинки та повітряних зміїв, потім виготовляють маленькі ракети, а потім ідуть в космічну галузь. Це майбутнє нашої країни, тому ми запросили на фестиваль близько п’ятнадцяти команд, які везуть з собою повітряних зміїв, літаки, машинки, і ми розширюємо формат фестивалю. Іноземці привезуть не тільки кайти, які літають від вітру, можливо, будуть кайти, які злітають від гелію. Зараз ми відбираємо пропозиції дійсно цікавих та незвичних конструкцій, як на зразок кайтів, надіваються, та світяться вночі.

NikLife: Чи не переживаєте, що кількість іноземних гостей, які полюбили фестиваль, скоротитися через спалах епідемії коронавируса?

Андрій: У нас ставало питання: «Що ж ми будемо робити, якщо коронавірус?». Ми це також передбачили та вирішили. Нам запропонували ідею кайтери з Франції, вони сказали: «Хлопці, шо ви паритесь? Якщо в нас буде коронавірус, і ми не зможемо приїхати до вас, то ми вам посилочками вишлемо великі кайти, а ви готуйте команди студентів та кайтерів з України і запускайте собі». Надалі ми будемо слідкувати за розвитком медицини. У нас велика команда і ми організатори заходів, тому ми не пуляємо словами, у нас все організовано. У нас є навіть діти-кайтери з України, які також приїдуть та привезуть до нас величезні кайти, це круто. Ми розглядаємо коронавірус, пожежну безпеку та погану погоду в супроводі з дощами, організатор повинен про це дбати. Навіть якщо в травні буде критична ситуація, та через коронавірус заборонять проводити заходи, ми просто перенесемо дату, про це у нас є домовленість з усіма учасниками фестивалю. Трихати готові до фестивалю, він відбудеться. Ці «фейки», що «Фестиваль повітряних зміїв» не відбудеться, чи виходить за межі Трихат, це – неправда. Я заявляю, що «Фестиваль повітряних зміїв-2020» відбудеться в с. Трихати, який поєднає в собі спорт-фест, екстрим-фест, food-фест, авто-фест, розширений кайт-фест, талант-фест та медіа-фест. Туристи якщо їдуть, то хочуть побачити щось неймовірне, тому розвивається Ольшанська інфраструктура, навіть з’явився хостел. Тисячі туристів знайдуть велике різноманіття різних цікавинок на кайт-фесті, але ми будемо запрошувати їх як в Коблево на море, так і в Мігею, тому що також «відкриваємо» сезон. 

Варто відзначити, що екс-організатор «фестивалю повітряних зміїв в селі Трихати», заявила на Facebook-сторінці про те, що «фестиваль в Трихатах» змінює свій формат, назва і місце розташування:

«Полюбився багатьох миколаївцям і гостям міста Фестиваль повітряних зміїв Tryhutty International Kite Festival, щр протягом трьох останніх років проходив в селі Трихати, в нинішньому році змінює свій формат і назву. Міжнародний фестиваль повітряних зміїв South Wind – так він відтепер буде називатися і, розширивши свої кордони, пройде на території відразу трьох областей: Миколаївської, Одеської та Херсонської. Фестиваль стартує 16-17 травня в селі Радсад», -– пише Тетяна, дезорієнтуючи при цьому людей.

Також, на одній з прес-конференцій, Тетяна Безмощук заявила у присутності ЗМІ, що фестивалю в Трихатах не буде. Це викликало обурення і нерозуміння у Ultra Fest, які навіть створили відео-спростування словам Тетяни Безмощук і розповіли NikLife про ідеї його виникнення.

NikLife: Як прийшла ідея створення відео-спростування словами Тетяни Безмощук про те, що фестивалю в Трихатах не буде?

Сергій Новак: Ідея відзняти відео виникла в цілому у громади, після того, як Тетяна Безмощук заявила про те, що фестивалю в Трихатах не буде. Це своєрідна відповідь на її слова. В ролику виступили діти, керівництво та школа. Конфлікту між громадами немає, ми не проти, щоб Радсад проводив кайт-фест, але у нас є заперечення, щодо його дати. Нехай роблять будь-який фестиваль, але ж не в цю дату. Миколаївські жителі, це пів біди, як буде орієнтуватись людина, яка приїхала з другого міста? Вона повинна розриватись на два фести? Це не правильно. 

Світлана Кравченко: Мені б не хотілося, щоб це звучало, як «в Трихатах фестивалю не буде, бо він буде в Радсаді», що нібито в Трихатах він закривається. Це ніхто не вирішував, так заявила тільки Тетяна, на відеоматеріалі зі спілкування з журналістами. 

Тетяна Безклуба: Всіх жителів села обурили слова Тетяни, та ми почали шукати вихід зі становища, до якого долучились місцеві жителі. Слова, які звучать на відео створили наші місцеві поети. Можна сказати, що ми створили ролик завдяки власним силам.

Евгеній Костроба: Я також приєднуюся до своїх колег, фестиваль тут був, є, і я впевнений, що він тут залишиться. Цей фестиваль показав, що якщо дійсно є комбінація зусиль усіх категорій, враховуючи населення та місцеву владу, то успіх гарантований. Скільки людей – стільки й поглядів. Під час процесу реалізації було багато суперечок, але все ж таки ми завжди знаходили компромісні рішення. Що спричинило відтік одного з організаторів заходу можна тільки здогадуватися. Якщо згуртуватися, можна позитивних результатів в кожному напрямку, я вважаю що в цій ситуації треба розв’язувати питання аналогічним шляхом. 

Евгеній Костроба

Світлана Кравченко: В Трихати треба їхати, бо насамперед тут гарна природа, високий берег над річкою, тут залишки байрачних лісів та взагалі багата й унікальна місцевість. Доїхати до нас досить зручно, та є можливість чудово відпочити на природі. Це стосується не тільки періоду фестивалю, після відкриття першого фестивалю, люди просто беруть намет та приїжджають відпочивати на нашій місцевості в вихідні. Тут навіть є можливість поплавати на човні, та взагалі просто подихати свіжим повітрям і доторкнутись до краси, яка є в Україні. 

Тетяна Безклуба: Не дивлячись ні на що, ми наче й не розійшлися з Тетяною на гіркій ноті, але осад залишився, особливо після її слів, які вона заявила багатьом ЗМІ, що фестивалю в Трихатах не буде. Насамперед, ми вдячні Тетяні, вона надавала пропозиції щодо організації фестивалю в Трихатах, за це їй дякую. 

Андрій Нерода: Це амбіції лише однієї людини, ми зараз повинні підключати людей, які розмовляють на іноземних мовах, щоб ті пояснювали людям з інших країн про те, що фестиваль в Трихатах відбудеться. Якнайкращий варіант буде, якщо ми зберемось за круглим столом між громадами, організаторами, в присутності ЗМІ та обласної державної адміністрації стали розв’язувати всі питання. Фестиваль — це фішка громади Трихат, громада не передавала її нікому. Те, що зараз робить Тетяна – плагіат. 

Андрій Нерода

Оригінал статті https://niklife.com.ua/focus/68163

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *